Vykoupení z věznice Shawshank

20. 07. 2007 | † 22. 01. 2009 | kód autora: Hsx

Mladý bankovní manažer Andy Dufresne je v roce 1947 odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, kterou nespáchal. Čeká ho trest v obávané věznici Shawshank. Andy se zde sblíží s černochem Redem, jenž je tu už dvacet let, a během dlouhé doby se jim společně podaří dosáhnout zlepšení zdejších poměrů. Andy se dokonce stane strážcům i nenáviděnému řediteli věznice nepostradatelný jako daňový a finanční poradce.Pozoruhodné vězeňské drama bylo natočeno podle novely Stephena Kinga a získalo sedm nominací na Oscara a dvě na Zlatý Glóbus. I když se film nevyhýbá drsným scénám, přece je jeho celkové ladění nenápadnou poctou přátelství a nepokořenému lidství. Velký podíl na tom mají herci Morgan Freeman a Tim Robbins.

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Shawshank redemtion (1994)

REŽIE: Frank Darabont

HRAJÍ: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown,...

Malý filmový klenot? Zajisté! Tento až překvapivě lidský (ale ne kýčový, jak už to pak bývá) film před třinácti lety strhl tisíce filmových fanoušků (i když do kin se ji moc nechtělo), kteří přímo oněměli nad dokonalým zpracování románu Stephena Kinga. Vynikající režie se na příběhu neprávem odsouzeného Andyho podepsala úplně stejně jako precizní herecké výkony. Robbins jakožto na první pohled mírně zflegmatičtělý a klidný účetní, Freeman jako jeho kamarád pro všechno. I přes vězeňské prostředí má divák pocit, že právě takhle to v životě chodí. Scénář doladěný do poslední scény, výborný a strhující konec. Právem se tento film na nás směje z prvních míst filmových žebříčků. Kdo neochutnal, přišel o moc!

Zajímavosti: V původním příběhu Stephena Kinga byla postava Reda napsána jako Ir. Ve filmu ponechali jako vtip větu: "Možná proto, že jsem Ir", i když do role obsadili černého herce Morgana Freemana. [--] Gil Bellows hraje postavu Thomase "Tommy" Williamse. V seriálu Ally McBealová hrál právníka jménem William "Billy" Thomas. [--] Film, který vězni sledují s Ritou Hayworthovou se jmenuje Gilda (1946) [--] Heywood a Floyd jsou jména dvou vězňů, jméno Heywood Floyd byla hlavní postava ve filmu 2010. [--] V kině nebyl film velkým hitem, ale jde o jeden z nejžádanějších filmu ve videopůjčovnách všech dob. [--] Na začátku filmu, kdy je zamítnuta žádost o milost Reda říká Morgan Freeman větu "Same shit different day." Stejná věta zazní i ve filmu Dreamcatcher (2003), který je taky natočen podle novely Stephena Kinga a ve které Freeman hraje. [--] Na střeše si vězni popíjejí pivko Stroh. [- -] Rob Reiner nabídnul Franku Darabontovi 2,5 milionu dolarů za jeho scénář, tak moc se mu líbi...

.... Nejprve nabídku zvážil, ale pak se Darabont rozhodl, že je to jeho životní šance natočit sám výjimečný film. Reiner později přiznal, že chtěl do rolí Reda a Andyho obsadit Harrisona Forda a Toma Cruise. [--] Vyhlášeno nejlepším filmem všech dob uznávaným časopisem Empire. [--] Komparz do filmu byl vybrán na kunkursu, který byl pořádán ve městě Mansfield. Konkurs se setkal s obrovským ohlasem. [--] Fotky na osobní kartě Morgana Freemana jsou ve skutečnosti fotky jeho staršího syna. [--] Ruce Andyho v detailním záběru, při nabíjení zbraně v úvodu a vyrývání jména do zdi, patří ve skutečnosti režisérovi. Cítil, že jen on může do záběru dostat přesně to, co potřebuje. [--] Roli Andyho Dufresne byla původně nabídnuta Tomu Hanksovi, ten však dal přednost Forrestu Gumpovi. Hanks si však zahrál v dalším filmu režiséra Zelená míle (1999). [--] Frank Darabont napsal celý scénář za osm týdnů. [--] Scénu, kdy Andy pustí operu do reproduktorů prý vymyslel jeho představitel Tim Robbins. [--] Režisér Darabont se rozhodl, že na DVD nebudou vystřižené scény, protože nechtěl, aby je veřejnost spatřila.

ŘEKLI O FILMU:

Postava Tima Robbinse mi byla tak velmi blízká, jeho touha po svobodě, trpělivost a pečlivost s jakou krůček po krůčku na té touze stavěl. Bála jsem se o něj a zároveň mu přála i záviděla přítele, jakým byl Red, abych na konci tohoto režijního a hereckého skvostu byla stejně překvapená, ne tím, co se stalo, ale JAK!
Tohle je první film mého života, který jsem opravdu zbožňoval, tenhle film způsobíl, že jsem se ve sladkých jedenácti letech odtrhl od LEGA a začal sledovat filmy.
Od začátku do konce si mráz dělal z mých zad autodráhu a na konci se mým tělem rozléval hřejivý pocit štěstí.
Filmová dokonalost nejvyššího kalibru...
Nejsympatičtější na Shawshanku ovšem je, že z něj autoři nedělají žádný velkofilm, takže se mi nezhnusil žádnými propagačními a reklamními kampaněmi.
Škoda, že Oscara za nejlepší film může dostat vždy jen jeden... v roce 1994 by slušel hned třem!!!

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky filmy

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.